NorComp 172-E15-102R001
172-E15-102R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-102R001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-102R001.pdf
Availability of 172-E15-102R001
QUANTITY
172-E15-102R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-102R001
Internal Part NumberEIS-172-E15-102R001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E15-102R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E15-10zRzz1.pdf
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-102R001
Related Links172-E15, 172-E15-102R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-102R001 Details Description
Related parts for 172-E15-102R001
LED AMBER CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON ST2S06A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SPNC, 20AMP SWITCH, 5M PVC 3-COR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
PROCESSOR 600MHZ datasheet.pdf