NorComp 172-E15-102R031
172-E15-102R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-102R031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-102R031.pdf
Availability of 172-E15-102R031
QUANTITY
172-E15-102R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-102R031
Internal Part NumberEIS-172-E15-102R031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E15-102R031 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E15-10zRzz1.pdf
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-102R031
Related Links172-E15, 172-E15-102R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-102R031 Details Description
Related parts for 172-E15-102R031
PF RA SIGNAL RECEP5R24MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MCU ARM 32KB FLASH 100UFQFPN datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 217A DIRECTFET datasheet.pdf
DRAG datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC TACH datasheet.pdf