NorComp 172-E15-113R001
172-E15-113R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-113R001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E15-113R001.pdf
Availability of 172-E15-113R001
QUANTITY
172-E15-113R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-113R001
Internal Part NumberEIS-172-E15-113R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E15-113R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E15-113Rzz1.pdf172-E15-113Rzz1.stp172-E15-113Rzz1.igs
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-113R001
Related Links172-E15, 172-E15-113R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-113R001 Details Description
Related parts for 172-E15-113R001
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 7PF 0.25PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf