NorComp 172-E15-113R001
172-E15-113R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-113R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E15-113R001.pdf
Availability of 172-E15-113R001
QUANTITY
172-E15-113R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-113R001
Internal Part NumberEIS-172-E15-113R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E15-113R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E15-113Rzz1.pdf172-E15-113Rzz1.stp172-E15-113Rzz1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-113R001
Related Links172-E15, 172-E15-113R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-113R001 Details Description
Related parts for 172-E15-113R001
CAP CER 68PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL datasheet.pdf
RES SMD 25.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LEVER TYPE FUSE TERM BLOCK datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf