NorComp 172-E15-201-031
172-E15-201-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-201-031
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-201-031.pdf
Availability of 172-E15-201-031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E15-201-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-201-031
Internal Part NumberEIS-172-E15-201-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-201-031
Related Links172-E15, 172-E15-201-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-201-031 Details Description
Related parts for 172-E15-201-031
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf