NorComp 172-E15-201-031
172-E15-201-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-201-031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-201-031.pdf
Availability of 172-E15-201-031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E15-201-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-201-031
Internal Part NumberEIS-172-E15-201-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-201-031
Related Links172-E15, 172-E15-201-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-201-031 Details Description
Related parts for 172-E15-201-031
CONN RECEPTACLE 4POS .062 datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC datasheet.pdf