NorComp 172-E25-111R031
172-E25-111R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-111R031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-111R031.pdf
Availability of 172-E25-111R031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-111R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-111R031
Internal Part NumberEIS-172-E25-111R031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-111R031
Related Links172-E25, 172-E25-111R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-111R031 Details Description
Related parts for 172-E25-111R031
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
D-SUB BACKSHELL BLACK PLAS 9POS datasheet.pdf
DAHT F CRIMP 20-24 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 2000' datasheet.pdf
ET20,24,F2A,0709,11,33,W2.25 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET 12POS HOUSING 2MM datasheet.pdf