NorComp 172-E25-111R031
172-E25-111R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-111R031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-111R031.pdf
Availability of 172-E25-111R031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-111R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-111R031
Internal Part NumberEIS-172-E25-111R031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-111R031
Related Links172-E25, 172-E25-111R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-111R031 Details Description
Related parts for 172-E25-111R031
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DEMULTIPLEXER SINGLE SOT23-6 datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 30POS .100 datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf