NorComp 172-E25-112-031
172-E25-112-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-112-031
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-112-031.pdf
Availability of 172-E25-112-031
QUANTITY
172-E25-112-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-112-031
Internal Part NumberEIS-172-E25-112-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-112-031
Related Links172-E25, 172-E25-112-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-112-031 Details Description
Related parts for 172-E25-112-031
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC TXRX +5V RS-232 SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E VIOLET datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf