NorComp 172-E25-112-911
172-E25-112-911 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-112-911
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-112-911.pdf
Availability of 172-E25-112-911
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-112-911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-112-911
Internal Part NumberEIS-172-E25-112-911
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-112-911
Related Links172-E25, 172-E25-112-911 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-112-911 Details Description
Related parts for 172-E25-112-911
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
IC ENERGY MANAGEMENT UNIT 36-LLP datasheet.pdf
LED CBI 3MM DIN GRN DIFF RA SGL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf