NorComp 172-E25-201-031
172-E25-201-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-201-031
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E25-201-031.pdf
Availability of 172-E25-201-031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-201-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-201-031
Internal Part NumberEIS-172-E25-201-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-201-031
Related Links172-E25, 172-E25-201-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-201-031 Details Description
Related parts for 172-E25-201-031
IC MUX-AMP TRPL 300 MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH IPS 1CH HI SIDE D2PAK datasheet.pdf
ALLIGATOR CLAMP 5 1/2IN datasheet.pdf
IC FIFO 8192X36 10NS 128QFP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 400V 5A datasheet.pdf
IC FLASH 256GBIT TBGA datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf