NorComp 172-E25-201R011
172-E25-201R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-201R011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E25-201R011.pdf
Availability of 172-E25-201R011
QUANTITY
172-E25-201R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-201R011
Internal Part NumberEIS-172-E25-201R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-201R011
Related Links172-E25, 172-E25-201R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-201R011 Details Description
Related parts for 172-E25-201R011
TERM BLOCK PLUG 2POS 10.16MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN FFC PLUG 18POS 2.54MM datasheet.pdf
1.0 FB DIMM 240CKTS VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 120V 1A 6HUSON datasheet.pdf
MC47 WELD SHIELD 375MM datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf