NorComp 172-E25-202-031
172-E25-202-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-202-031
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E25-202-031.pdf
Availability of 172-E25-202-031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-202-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-202-031
Internal Part NumberEIS-172-E25-202-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-202-031
Related Links172-E25, 172-E25-202-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-202-031 Details Description
Related parts for 172-E25-202-031
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 49.5W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE GLASS CLOTH 3/8"X 60YD WHT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf