NorComp 172-E25-202-911
172-E25-202-911 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-202-911
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E25-202-911.pdf
Availability of 172-E25-202-911
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-202-911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-202-911
Internal Part NumberEIS-172-E25-202-911
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-202-911
Related Links172-E25, 172-E25-202-911 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-202-911 Details Description
Related parts for 172-E25-202-911
JUMPER-H1507TR/A3049G/H1505TR 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
USB 2.0 EXT CABLE A M/F 6" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf