NorComp 172-E25-203R011
172-E25-203R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-203R011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E25-203R011.pdf
Availability of 172-E25-203R011
QUANTITY
172-E25-203R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-203R011
Internal Part NumberEIS-172-E25-203R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E25-203R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E25-20zRzz1.pdf172-E25-20zRzz1.stp172-E25-20zRzz1.igs
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-203R011
Related Links172-E25, 172-E25-203R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-203R011 Details Description
Related parts for 172-E25-203R011
FIXED IND 56MH 13MA 512 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 500' datasheet.pdf
T2007 FLEX & SS GUIDE 1NC+1NO datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM T/H datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf