NorComp 172-E25-211-021
172-E25-211-021 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-211-021
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-211-021.pdf
Availability of 172-E25-211-021
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-211-021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-211-021
Internal Part NumberEIS-172-E25-211-021
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-211-021
Related Links172-E25, 172-E25-211-021 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-211-021 Details Description
Related parts for 172-E25-211-021
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
RELAY REED 4PST 1A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 24POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
EVAL REFERENCE LM3444BSTRB datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf