NorComp 172-E25-212-031
172-E25-212-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-212-031
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-212-031.pdf
Availability of 172-E25-212-031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-212-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-212-031
Internal Part NumberEIS-172-E25-212-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-212-031
Related Links172-E25, 172-E25-212-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-212-031 Details Description
Related parts for 172-E25-212-031
IDC CABLE - MKC10K/MC10G/MCG10K datasheet.pdf
IC OPAMP LOGARITHMIC 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.5"LX1.38"W datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 30A 125V datasheet.pdf