NorComp 172-E25-213R031
172-E25-213R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-213R031
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-213R031.pdf
Availability of 172-E25-213R031
QUANTITY
172-E25-213R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-213R031
Internal Part NumberEIS-172-E25-213R031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E25-213R031 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model172-E25-213Rzz1.pdf172-E25-213Rzz1.stp172-E25-213Rzz1.igs
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-213R031
Related Links172-E25, 172-E25-213R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-213R031 Details Description
Related parts for 172-E25-213R031
CONN HEADER 70POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
BLADE TORX T6/T8 4.72" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
SPIRAL WRAP 0.25 6.3MMX50' TFE N datasheet.pdf
MONO SOLAR CELL 22MM X 7MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf