NorComp 172-E37-111-031
172-E37-111-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-111-031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E37-111-031.pdf
Availability of 172-E37-111-031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E37-111-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-111-031
Internal Part NumberEIS-172-E37-111-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-111-031
Related Links172-E37, 172-E37-111-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-111-031 Details Description
Related parts for 172-E37-111-031
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 311 I/O 400FBGA datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 10POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf