NorComp 172-E37-111R031
172-E37-111R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-111R031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E37-111R031.pdf
Availability of 172-E37-111R031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E37-111R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-111R031
Internal Part NumberEIS-172-E37-111R031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-111R031
Related Links172-E37, 172-E37-111R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-111R031 Details Description
Related parts for 172-E37-111R031
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A 5SON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
HANPORT DB9M/F W/10' datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CABLE CLIP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X7S 0306 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf