NorComp 172-E37-111R031
172-E37-111R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-111R031
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E37-111R031.pdf
Availability of 172-E37-111R031
QUANTITY
172-E37-111R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-111R031
Internal Part NumberEIS-172-E37-111R031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-111R031
Related Links172-E37, 172-E37-111R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-111R031 Details Description
Related parts for 172-E37-111R031
SCR NON-ISOLATED 1KV 55A D2-PAK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M10 5V 36" datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 3POS datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 800V TO-94 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 114VC SMCJ datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 41POS datasheet.pdf