NorComp 172-E37-112-021
172-E37-112-021 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-112-021
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E37-112-021.pdf
Availability of 172-E37-112-021
QUANTITY
172-E37-112-021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-112-021
Internal Part NumberEIS-172-E37-112-021
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-112-021
Related Links172-E37, 172-E37-112-021 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-112-021 Details Description
Related parts for 172-E37-112-021
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARD EDGE 48POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 16V AXIAL datasheet.pdf
KIT ICE POD FOR CY8C20466 QFN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
DIGITAL MOD 8PORT 12IN 4OUT NPN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MODULE DC-DC NANO 1A 8PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B M32 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO262-3 datasheet.pdf