NorComp 172-E37-202-001
172-E37-202-001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-202-001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E37-202-001.pdf
Availability of 172-E37-202-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E37-202-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-202-001
Internal Part NumberEIS-172-E37-202-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-202-001
Related Links172-E37, 172-E37-202-001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-202-001 Details Description
Related parts for 172-E37-202-001
CONN PIN 10-14AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 350MHZ 28QSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 0.04 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 89.25VC AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
26500 12C 12#12 P BY RECP WC datasheet.pdf
820UF 350V 40X60MM 85C 10000H datasheet.pdf