NorComp 172-E37-202R031
172-E37-202R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-202R031
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E37-202R031.pdf
Availability of 172-E37-202R031
QUANTITY
172-E37-202R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-202R031
Internal Part NumberEIS-172-E37-202R031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E37-202R031 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E37-20zRzz1.pdf
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-202R031
Related Links172-E37, 172-E37-202R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-202R031 Details Description
Related parts for 172-E37-202R031
DEKAFIX GW 5 MARKED L 50/CD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN INSERT HSG FEED-THRO SOCKET datasheet.pdf
RES 56.01 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
TEST SOCKET 2MM SHORT datasheet.pdf