NorComp 172-E37-211-011
172-E37-211-011 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-211-011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E37-211-011.pdf
Availability of 172-E37-211-011
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E37-211-011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-211-011
Internal Part NumberEIS-172-E37-211-011
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-211-011
Related Links172-E37, 172-E37-211-011 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-211-011 Details Description
Related parts for 172-E37-211-011
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
CONN PLUG SPOX 6POS 2.50MM datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
TERMINAL SCREW VERT PC MNT RED datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP BOND CLEAN BRUSH datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 150K OHM 14DIP datasheet.pdf