NorComp 172-E37-213R911
172-E37-213R911 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-213R911
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E37-213R911.pdf
Availability of 172-E37-213R911
QUANTITY
172-E37-213R911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-213R911
Internal Part NumberEIS-172-E37-213R911
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E37-213R911 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E37-213Rzz1.pdf172-E37-213Rzz1.stp172-E37-213Rzz1.igs
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-213R911
Related Links172-E37, 172-E37-213R911 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-213R911 Details Description
Related parts for 172-E37-213R911
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-HTSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" STACKER datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 6.4X457.2MM DSHAPE datasheet.pdf
RES SMD 1.72KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf