NorComp 172-E50-201-001
172-E50-201-001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-201-001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E50-201-001.pdf
Availability of 172-E50-201-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E50-201-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-201-001
Internal Part NumberEIS-172-E50-201-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-201-001
Related Links172-E50, 172-E50-201-001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-201-001 Details Description
Related parts for 172-E50-201-001
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EC11 POWER ENTRY MODUL 16A datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/GRN DIFF datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf