NorComp 172-E50-201R001
172-E50-201R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-201R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E50-201R001.pdf
Availability of 172-E50-201R001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E50-201R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-201R001
Internal Part NumberEIS-172-E50-201R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-201R001
Related Links172-E50, 172-E50-201R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-201R001 Details Description
Related parts for 172-E50-201R001
DIODE SCHOTTKY 40V 5.5A DPAK datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.09 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21VC SOT23-3L datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
1000UF 420V 50X80MM 85C 2000H datasheet.pdf