NorComp 172-E50-201R911
172-E50-201R911 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-201R911
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E50-201R911.pdf
Availability of 172-E50-201R911
QUANTITY
172-E50-201R911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-201R911
Internal Part NumberEIS-172-E50-201R911
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-201R911
Related Links172-E50, 172-E50-201R911 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-201R911 Details Description
Related parts for 172-E50-201R911
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.7PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
ADAPTER PLATES 2 MM THICK datasheet.pdf
SLA 09/90 3.2SN OG datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf