NorComp 172-E50-211-011
172-E50-211-011 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-211-011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E50-211-011.pdf
Availability of 172-E50-211-011
QUANTITY
172-E50-211-011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-211-011
Internal Part NumberEIS-172-E50-211-011
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-211-011
Related Links172-E50, 172-E50-211-011 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-211-011 Details Description
Related parts for 172-E50-211-011
FUSE CERM 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 16QSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 63VAC 32VDC datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 3" 5A FIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
15UF 250V 11X32 85C AXI datasheet.pdf