NorComp 172-E50-212-021
172-E50-212-021 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-212-021
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E50-212-021.pdf
Availability of 172-E50-212-021
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E50-212-021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-212-021
Internal Part NumberEIS-172-E50-212-021
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-212-021
Related Links172-E50, 172-E50-212-021 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-212-021 Details Description
Related parts for 172-E50-212-021
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #8 SCREW WR datasheet.pdf
HEAT SHRINK IMCSN 1500 BK 48A datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf