NorComp 172-E50-213R011
172-E50-213R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-213R011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E50-213R011.pdf
Availability of 172-E50-213R011
QUANTITY
172-E50-213R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-213R011
Internal Part NumberEIS-172-E50-213R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E50-213R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E50-213Rzz1.pdf172-E50-213Rzz1.stp172-E50-213Rzz1.igs
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-213R011
Related Links172-E50, 172-E50-213R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-213R011 Details Description
Related parts for 172-E50-213R011
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 264 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG GRAY datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT&ENCL ASSY 2.3G 12DBI 8" RSMA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf