Amphenol RF 172100RP
172100RP picture photo
Mfg. Part Number
172100RP
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN RP-N PLUG STR 50 OHM CRIMP
Datasheet Download
172100RP.pdf
Availability of 172100RP
QUANTITY
172100RP Order Process
Ship out your order
Specifications of 172100RP
Internal Part NumberEIS-172100RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Crimp a BNC 3 Piece Crimp Coaxial Connector on RG-59 Cable
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Connector StyleRP-N Type
Connector TypePlug, Female Socket
Contact TerminationCrimp
Shield TerminationCrimp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable GroupRG-58, LMR-195
Fastening TypeThreaded
Frequency - Max11GHz
Features-
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact MaterialPhosphor Bronze
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating1500V
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172100RP
Related Links1721, 172100RP Datasheet, Amphenol RF Distributor
172100RP Details Description
Related parts for 172100RP
CONN 60POS .1X.1 IDC RIBBON PCB datasheet.pdf
PLATE ALUMINUM BOTTOM 6" X 17" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 8pF 120 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf