NorComp 173-E15-111R141
173-E15-111R141 picture photo
Mfg. Part Number
173-E15-111R141
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E15-111R141.pdf
Availability of 173-E15-111R141
QUANTITY
173-E15-111R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E15-111R141
Internal Part NumberEIS-173-E15-111R141
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package28
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E15-111R141
Related Links173-E15, 173-E15-111R141 Datasheet, NorComp Distributor
173-E15-111R141 Details Description
Related parts for 173-E15-111R141
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 267KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 20A datasheet.pdf