NorComp 173-E15-113R141
173-E15-113R141 picture photo
Mfg. Part Number
173-E15-113R141
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E15-113R141.pdf
Availability of 173-E15-113R141
QUANTITY
173-E15-113R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E15-113R141
Internal Part NumberEIS-173-E15-113R141
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model173-015-112Rzz1.pdf173-015-112Rzz1.stp173-015-112Rzz1.igs
Standard Package28
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Mounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E15-113R141
Related Links173-E15, 173-E15-113R141 Datasheet, NorComp Distributor
173-E15-113R141 Details Description
Related parts for 173-E15-113R141
RES SMD 18K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 1GB 200SORDIMM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 87 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 183 OHM 1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
IC DDR2 512M 400MHZ 84BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 194.4VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf