NorComp 173-E15-213R141
173-E15-213R141 picture photo
Mfg. Part Number
173-E15-213R141
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E15-213R141.pdf
Availability of 173-E15-213R141
QUANTITY
173-E15-213R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E15-213R141
Internal Part NumberEIS-173-E15-213R141
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model173-015-212Rzz1.pdf173-015-212Rzz1.stp173-015-212Rzz1.igs
Standard Package28
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E15-213R141
Related Links173-E15, 173-E15-213R141 Datasheet, NorComp Distributor
173-E15-213R141 Details Description
Related parts for 173-E15-213R141
EMITTER IR 940NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .145"L datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
15" 2GB RAM TFT COLOR datasheet.pdf