NorComp 173-E25-111-001
173-E25-111-001 picture photo
Mfg. Part Number
173-E25-111-001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E25-111-001.pdf
Availability of 173-E25-111-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
173-E25-111-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E25-111-001
Internal Part NumberEIS-173-E25-111-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL173/174/175 Series 20/Aug/2014
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E25-111-001
Related Links173-E25, 173-E25-111-001 Datasheet, NorComp Distributor
173-E25-111-001 Details Description
Related parts for 173-E25-111-001
OPTOISOLTR 2.5KV 4CH DARL 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS PUSH IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf