NorComp 173-E37-211-001
173-E37-211-001 picture photo
Mfg. Part Number
173-E37-211-001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E37-211-001.pdf
Availability of 173-E37-211-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
173-E37-211-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E37-211-001
Internal Part NumberEIS-173-E37-211-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL173/174/175 Series 20/Aug/2014
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E37-211-001
Related Links173-E37, 173-E37-211-001 Datasheet, NorComp Distributor
173-E37-211-001 Details Description
Related parts for 173-E37-211-001
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BENT SHARP 30DEG 0.5MM datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
GTWIN VER 2 PRGRM SFTWR datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
AB 3C 3#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf