NorComp 173-E50-111R241
173-E50-111R241 picture photo
Mfg. Part Number
173-E50-111R241
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E50-111R241.pdf
Availability of 173-E50-111R241
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
173-E50-111R241 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E50-111R241
Internal Part NumberEIS-173-E50-111R241
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E50-111R241
Related Links173-E50, 173-E50-111R241 Datasheet, NorComp Distributor
173-E50-111R241 Details Description
Related parts for 173-E50-111R241
CABLE FLAT FLEX 8POS 1MM 5" datasheet.pdf
IC MULT HI GAIN VECTOR 32-TQFN datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB CTLR 2.0 4PORT AEC 56QFN datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 5% 630 VDC RADI datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf