NorComp 173-E50-211R141
173-E50-211R141 picture photo
Mfg. Part Number
173-E50-211R141
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E50-211R141.pdf
Availability of 173-E50-211R141
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
173-E50-211R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E50-211R141
Internal Part NumberEIS-173-E50-211R141
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E50-211R141
Related Links173-E50, 173-E50-211R141 Datasheet, NorComp Distributor
173-E50-211R141 Details Description
Related parts for 173-E50-211R141
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM DO220AA datasheet.pdf
TFLEX HR6180,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 7.5KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 38.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf