Vishay/Sprague 173D105X5020UW
173D105X5020UW picture photo
Mfg. Part Number
173D105X5020UW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 5% AXIAL
Datasheet Download
173D105X5020UW.pdf
Availability of 173D105X5020UW
QUANTITY
173D105X5020UW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D105X5020UW
Internal Part NumberEIS-173D105X5020UW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D105X5020UW
Related Links173D105, 173D105X5020UW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D105X5020UW Details Description
Related parts for 173D105X5020UW
CAP ARRAY 2.2UF 6.3V X5R 0504 datasheet.pdf
RES 25 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN 4POS FEMALE RCPT STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
TIP WELLER LT1X 0.4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf