Vishay/Sprague 173D106X9006VWE3
173D106X9006VWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D106X9006VWE3
Brief Description
CAP TANT 10UF 6V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D106X9006VWE3.pdf
Availability of 173D106X9006VWE3
QUANTITY
173D106X9006VWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D106X9006VWE3
Internal Part NumberEIS-173D106X9006VWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D106X9006VWE3
Related Links173D106X, 173D106X9006VWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D106X9006VWE3 Details Description
Related parts for 173D106X9006VWE3
IDC CABLE - MKS26K/MC26F/MCG26K datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PHOTOINTER OPIC SLOT 10MM PCB datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 100A CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 10.9K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf