Vishay/Sprague 173D106X9050YE3
173D106X9050YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D106X9050YE3
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D106X9050YE3.pdf
Availability of 173D106X9050YE3
QUANTITY
173D106X9050YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D106X9050YE3
Internal Part NumberEIS-173D106X9050YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D106X9050YE3
Related Links173D106, 173D106X9050YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D106X9050YE3 Details Description
Related parts for 173D106X9050YE3
HDC-HA-3-KDBF-B datasheet.pdf
IC MPU LV 1.60V 20MS SOT143-4 datasheet.pdf