Vishay/Sprague 173D106X9050YW
173D106X9050YW picture photo
Mfg. Part Number
173D106X9050YW
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D106X9050YW.pdf
Availability of 173D106X9050YW
QUANTITY
173D106X9050YW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D106X9050YW
Internal Part NumberEIS-173D106X9050YW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D106X9050YW
Related Links173D106, 173D106X9050YW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D106X9050YW Details Description
Related parts for 173D106X9050YW
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONNECTOR MALE 11POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CBL 36POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM SUP RED 660NM datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE PIN RA datasheet.pdf