Vishay/Sprague 173D107X0010YE3
173D107X0010YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D107X0010YE3
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D107X0010YE3.pdf
Availability of 173D107X0010YE3
QUANTITY
173D107X0010YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D107X0010YE3
Internal Part NumberEIS-173D107X0010YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D107X0010YE3
Related Links173D107, 173D107X0010YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D107X0010YE3 Details Description
Related parts for 173D107X0010YE3
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 8SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 4POS GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 125A datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf