Vishay/Sprague 173D107X9020YWE3
173D107X9020YWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D107X9020YWE3
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D107X9020YWE3.pdf
Availability of 173D107X9020YWE3
QUANTITY
173D107X9020YWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D107X9020YWE3
Internal Part NumberEIS-173D107X9020YWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D107X9020YWE3
Related Links173D107X, 173D107X9020YWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D107X9020YWE3 Details Description
Related parts for 173D107X9020YWE3
RES SMD 348 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming Backlight, Lighting 64-TQFN (9x9) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
ACCY MOUNT TKG 3/4 58U datasheet.pdf
CABLE 50COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS CRIMP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 6A datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf