Vishay/Sprague 173D126X9050YE3
173D126X9050YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D126X9050YE3
Brief Description
CAP TANT 12UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D126X9050YE3.pdf
Availability of 173D126X9050YE3
QUANTITY
173D126X9050YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D126X9050YE3
Internal Part NumberEIS-173D126X9050YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D126X9050YE3
Related Links173D126, 173D126X9050YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D126X9050YE3 Details Description
Related parts for 173D126X9050YE3
IC BUFF DVR 10BIT N-INV 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 8A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 3W DO204AL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB 25, AFS datasheet.pdf
8P8C SMT NO SHIELD 1 PORT datasheet.pdf
HEAT SHRINK 1.2M STICK datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 3.57MHZ CMOS SMD datasheet.pdf