Vishay/Sprague 173D155X9035VW
173D155X9035VW picture photo
Mfg. Part Number
173D155X9035VW
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 35V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D155X9035VW.pdf
Availability of 173D155X9035VW
QUANTITY
173D155X9035VW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D155X9035VW
Internal Part NumberEIS-173D155X9035VW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D155X9035VW
Related Links173D155, 173D155X9035VW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D155X9035VW Details Description
Related parts for 173D155X9035VW
RES 47 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
IC DUAL BCD UP-COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 2.2A 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
COUPLER POWER DETECTOR 6-18GHZ datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf