Vishay/Sprague 173D157X9010YW
173D157X9010YW picture photo
Mfg. Part Number
173D157X9010YW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 10V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D157X9010YW.pdf
Availability of 173D157X9010YW
QUANTITY
173D157X9010YW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D157X9010YW
Internal Part NumberEIS-173D157X9010YW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D157X9010YW
Related Links173D157, 173D157X9010YW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D157X9010YW Details Description
Related parts for 173D157X9010YW
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 17POS datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 52 POS .295 SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 68VWM 157VC R6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX GATE 15A AC datasheet.pdf