Vishay/Sprague 173D186X9035YE3
173D186X9035YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D186X9035YE3
Brief Description
CAP TANT 18UF 35V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D186X9035YE3.pdf
Availability of 173D186X9035YE3
QUANTITY
173D186X9035YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D186X9035YE3
Internal Part NumberEIS-173D186X9035YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D186X9035YE3
Related Links173D186, 173D186X9035YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D186X9035YE3 Details Description
Related parts for 173D186X9035YE3
FUSE GLASS 800MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC RESET CMOS 5.1V 5SSOP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 8A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf